sâmbătă , 21 iulie 2018
NEWS ALERT

RESTRICŢII ÎN TRAFIC DE ZILELE SEVERINULUI. AFLĂ AICI PROGRAMUL

Circulaţia rutieră va fi oprită de Zilele Severinului pe străzile Crişan şi Orly în apropierea Pădurii Crihala, acolo unde au loc spectacolele de muzică populară şi unde vor fi amenajate standurile comercianţilor, alte restricţii fiind impuse în apropierea hipermarket-ului din zona Aluniş.

politie rutiera 1

Şeful Biroului Rutier al Poliţiei Drobeta Turnu Severin, comisar  Gheorghe Ghilicică a delcarat marţi pentru mhalert.ro că circulaţia rutieră va fi oprită în perioada 19 – 23 aprilie, după ora 17.00 pe străzile Crişan şi Orly, până la intersecţia cu strada Mihail Kogălniceanu.

Totodată, cei care vor să participe la spectacolele de muzică uşoară care se vor desfăşura în parcarea hipermarketului Carrefour trebuie să ştie că intrarea se va face pe aleea de la Bricostore, iar ieşirea pe strada de la Carrefour.

Măsurile au fost luate pentru că se aşteaptă ca aceste zone să se aglomereze.

În trafic şi în zonele aglomerate vor fi atât poliţişti din cadrul IPJ Mehedinţi, poliţişti locali, cât şi jandarmi.

PROGRAM ZILELE SEVERINULUI 2013

zilele severinului 

Vineri 19 aprilie

 Stada Crisan

 Ora 10.00                    Expozitie documentara SEVERINUL DE ALTADATA (ILUSTRATE DE EPOCA)

Ora 11.00                    Expozitie postere DROBETA ROMANA

 

Muzeul de arta

Ora 17.00                    ZILELE ARHITECTURII DIN OLTENIA– prezentare de arhitectura contemporana a

arhitectilor din MH, DJ, GJ – organizator ORDINUL ARHITECTILOR DIN ROMANIA FILIALA OLTENIA

 

Sambata 20 aprilie

 Casa Tineretului

Ora 11.00                                Concurs national de dans modern “Trofeul Drobeta” – ed. a III a

Ora 11.00                                Expozitie de pictura “Primavara in culori”

Baze sportive

Ora 10.00                                Concurs national de tenis de masa “Trofeul Drobeta” ed. a III a Colegiul National Teodor Costescu

– sala de sport

 

Holul Hotel Continental si Castelul Artelor

 Ora 12.00                                Expozitie de caricaturi Stefan Popa Popas, Salon international de caricatura pentru copii – “Popas intr-un                    zambet de copil” – Ed. a V a

 

Scena aer liber Crisan

Ora 16.00                                Program muzica populara sustinut de cercul de muzica populara de la Palatul Copiilor

Ora 17.00 – 19.00               Program artistic  licee si scoli (muzica usoara, muzica populara, instrumentala, dansuri populare, dansuri moderne)

Ora 19.00 – 20.00                   Program artistic sectia arte a Centrului Cultural Nichita Stanescu

Scena Padurea Crihala

Ora 17.00         Spectacol folcloric Orchestra  “Banatul Sarbesc” (Serbia)

                                                Solist invitat: STANA STEPANESCU

Ora 19.00          Program folcloric  Ansamblul Augustin Bena – Alba Iulia

Solisti invitati : FLORICICA MOGA, NICOLAE TUHUT, DORIN SI ILIE NARITA, ROXANA RECHE SI ALEXANDRU PAL,

CATALIN HASA, LEONTINA FARCAS, OVIDIU HOMORODEAN, ILIE MEDREA

 

Ora 21.00          Program Folcloric Ansamblul TIMISUL

Solisti invitati: LILIANA LAICHICI, PETRICA IRIMICA, STANA IZBASA, NICU NOVAC

 

Scena parcare Carrefour

 Ora 19.00                                Concert OLTENIA BIG BAND

Ora 20.00                                Concert NIGHT PASAGE

Ora 21.00                                Concert  HOLOGRAF

 

 

Duminica 21 aprilie

Holul Hotel Continental si Castelul Artelor

 Ora 12.00       Expozitie de caricaturi Stefan Popa Popas – Salon international de caricatura pentru copii “Popas intr-un zambet de copil” – Ed. a V a

  Baze sportive

Ora 10.00                                Demonstratie de Karting – Parcare Cora

 

Scena aer liber Crisan

Ora 16.00                                Program muzica populara sustinut de cercul de muzica populara de la Palatul Copiilor

Ora 17.00 – 19.00               Program artistic  licee si scoli (muzica usoara, muzica populara, instrumentala, dansuri populare, dansuri moderne)

Ora 19.00 – 20.00               Program artistic sectia arte a Centrului Cultural Nichita Stanescu

 

Scena Padurea Crihala

Ora 17.30     Program folcloric Ansamblul DANUBIUS, OANA PIRVAN, ALINA MOTI DRAGHIA, IONELA BADALAN, ANICA GANTU, LUCIANA VADUVA SFETCU

Ora 19.30     Program folcloric  Ansamblul DOINA GORJULUI . MARIA LOGA, ION GHITULESCU, VICTORITA LACATUSU, CLAUDIA TOROP, VALENTIN SAMFIRA, MIRELA TAPOTA LATARETU, BEATRICE BANDOIU, ROBERTA CRINTEA, GEORGIANA BARSAC, NATALIA GORJANU, CONSTANTIN ENCEANU

Ora 21.30      Program folcloric „MEHEDINTI – PLAI DE CANTEC

Solisti invitati:VICTOR PARVANESCU,  IRINA ZOICAN, LILIANA BUNCEANU, IONUT TUDORESCU,  OLGUTA BEBEC, NINA PREDESCU, PETRICA MITU STOIAN, NICULINA STOICAN

 

 

                                                                                                                Scena parcare Carrefour

Ora 19.00                                Concert BUNGHY BAND

Ora 20.00                                Concert ALEX VELEA

Ora 21.00                                Concert ANDREEA BANICA

 

 

Luni 22 aprilie

 Casa Tineretului

Ora 11.00         Expozitie de pictura – Palatul Copiilor

Muzeul de arta

Ora 11.00         Expozitie BIJUTERIILE PAMANTULUI – Muzeul Regiunii Portile de Fier

 

Sala polivalenta

Ora   8.00 – 10.00                   Judo

Ora 17.00 – 21.00                   Judo

Ora 17.00 – 20.00                   Lupte

 

Hotel Continental – Salon Apolodor

 Ora 16.00             Cupa DROBETA la sah pentru copii

Scena aer liber Crisan

Ora 16.00          Program muzica populara sustinut de cercul de muzica populara de la Palatul Copiilor

Ora 17.00 – 19.00     Program artistic  licee si scoli (muzica usoara, muzica populara, instrumentala, dansuri populare, dansuri moderne)

Ora 19.00 – 20.00    Program artistic sectia arte a Centrului Cultural Nichita Stanescu

 

                                                                                                              Scena Padurea Crihala

Ora 17.00        Program folcloric Ansamblul MARIA TANASE

                            Solisti: MARIUS MAGUREANU, LAVINIA BIRSOGHE

Manuela Motocu, Liliana Popa, Filuita Bogdan, Marcu Nicolici, Aneta Sisu, Cristi Banateanu

 

Ora 19.00        Program folcloric Ansamblul DOINA ARGESULUI

Solisti invitati: CRISTINA TURCU PREDA, NINETA POPA

 

Ora 20.30        Program folcloric Ansamblul JUNII SIBIULUI

Solisti invitati: ROBERT TÎRNĂVEANU, OVIDIU OLAR

 

Scena parcare Carrefour

Ora 19.00                                Concert MERE

Ora 19.30                                Concert LOW COST

Ora 20.00                                Concert ANTONIA

Ora 21.00                                Concert CONECT-R

 Marti 23 aprilie

 Casa Tineretului

Ora 11.00        Expozitie de pictura – Palatul Copiilor

Scena aer liber Crisan

Ora 16.00        Program muzica populara sustinut de cercul de muzica populara de la Palatul Copiilor

Ora 17.00 – 19.00    Program artistic  licee si scoli (muzica usoara, muzica populara, instrumentala, dansuri populare, dansuri moderne)

Ora 19.00 – 20.00    Program artistic sectia arte a Centrului Cultural Nichita Stanescu

Muzeul de arta

Ora 11.00      Parada de costum popular – PORTUL POPULAR DE SARBATOARE – Muzeul Regiunii Portile de Fier

Ora 17.00      Expozitie – Metamorfoze citadine sub semnul lui Apollodor, pictura, Cristian Popa, Craiova

Ora 17.30      Spectacol Scoala Populara de Arta

Castelul Artelor

Ora 15.00     Expozitie artisti plastici severineni cu tema SFANTU GHEORHE

                                                                                                       Sala polivalenta

Ora   8.00 – 10.00                   Judo

Ora 17.00 – 21.00                   Judo

Ora 17.00 – 20.00                   Lupte

                                                                                  Hotel Continental – Salon Apolodor

Ora 16.00               Cupa DROBETA la sah pentru copii

Scena aer liber Crisan

Ora 14.00        Muzica usoara si dans modern Palatul Copiilor

Ora 15.00        Muzica populara – program artistic sustinut de elevii cercului de muzica populara a Palatului Copiilor Drobeta Tr. Severin

Scena Padurea Crihala

Ora 17.00        Program folcloric DANUBIUS, Solisti: NICU PACURARU, ANGELA MAGHERU, ANICA GANTU, VASILE CIOBANU,  VALERIU SFETCU

 

Ora 19.00      Program folcloric Ansamblul JIDVEI

Solisti: Maria Stoica, Adina Popa, Alexandra Băcilă, Denisa Balu,

Iulia Banciu, Sebastian Stan,  Silviu Nicolae Rațiu, Aurelian Suciu

Costi Oancea, Costi Opriș, Andrei Ivănuș, Dorin Pintea,Costel Popa, Alexandru Urs, Traian Stoiță, Iulian Bic, Ciprian Silasi

Ora 20.30       Program folcloric Orchestra  VALAHIA

Solisti : LAVINIA GOSTE, STELIANA SIMA, LUCIANA VADUVASFETCU, GELU VOICU, MARIANA DEAC, DINU IANCU SĂLĂJAN MARIANA IONESCU CĂPITĂNESCU

Ora 22.00 ARTIFICII

 Scena parcare Carrefour

 Ora 19.00                                Concert EAST ROOTS

Ora 20.00                                Concert VUNK

Ora 21.00                                Concert VOLTAJ

Sursa: Primăria Drobeta Turnu Severin

loading...


Lasa un Comentariu

E-mailul tau nu va fi publicat. Campurile marcate sunt obligatorii *

*

Poți folosi aceste etichete și atribute HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top